CENTENAR DINU LIPATTI

Duminică, 12.03.2017 ora 11.00, la Muzeul memorial „Paul Constantinescu” din Ploiești –secție a Muzeului de Istorie și Arheologie Prahova, va avea loc o importantă manifestare omagială prilejuită de aniversarea Centenarului nașterii pianistului de geniu DINU LIPATTI, care a vazut lumina zilei, în municipiul București, la 19.03.1917.
Despre viața și opera acestei personalități enciclopedice a muzicii românești și universale, vor rosti alocuțiuni: prof.dr.Al.I.Badulescu, muzicolog – membru al U.C.M.R și al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din Romania și eminentul pianist concertist, Viniciu Moroianu, prof univ.dr.la U.N.M.B., laureat al Concursului International de Pian „Dinu Lipatti”, Editia a-II-a Sinaia-Romania,1993,prestigioasa manifestare muzicală internațională organizată sub auspiciile Guvernului României și al UNESCO.

In continuarea programului, publicul va audia un Recital Instrumental Extraordinar, susținut de pianistul concertist Viniciu Moroianu și de Dan Cavassi-primvioloncelist la Filarmonica „G.Enescu” din Bucuresti.In program, lucrări concertante semnate de: D.Lipatti, L.van Beethoven, R.Schumann, C.Dimitrescu, iar în final pagini celebre din creația pianistică clasică universală, în excepționala interpretare a nemuritorului maestru al claviaturii internaționale, Dinu Lipatti.
Conservator,
Mihaela Ștefănescu