EXPOZIŢIA LUNII

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită miercuri, 5 aprilie 2017, ora 10.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10 la vernisajul expoziţiei „Bucurii Pascale”, eveniment cuprins în proiectul muzeal EXPOZIŢIA LUNII.

Sărbătoarea Învierii lui Hristos este cea mai mare sărbătoare a creştinilor ortodocşi. Sărbătoarea luminii şi a bucuriei, Paştele şi-a păstrat semnificaţia, fiind un moment de linişte sufletească şi de apropiere de familie. Oul vopsit sau încondeiat, cozonacul, pasca, mielul şi slujba de Înviere reprezintă tradiţii şi simboluri ale poporului român.
La români ritualul religios se împleteşte cu tradiţia. Astfel, în expoziţie veţi putea admira alături de icoana Învierii, ouăle încondeiate, cărţi de bucate, precum şi o colecţie de carte poştală, care are ca ilustraţie tema pascală.
Birou istorie,
Amalia Nicoară