EXPOZIŢIA LUNII

„Războiul de Independenţă (1877-1878) – mărturii şi recunoştinţă”
 Sub egida Consiliului Judeţean Prahova, în cadrul programului „România100”, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită marţi, 9 mai 2017, ora 11.00, la sediul din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10 la vernisajul expoziţiei „Războiul de Independenţă (1877-1878) – mărturii şi recunoştinţă”, eveniment cuprins în proiectul muzeal EXPOZIŢIA LUNII.
Manifestarea marchează 140 de ani de la proclamarea Independenţei de Stat a României, Mihail Kogălniceanu, Ministrul de Externe de la acea vreme, declarând, la 9 mai 1877, în faţa Adunării Deputaţilor: „(...) suntem independenţi, suntem naţiune de sine stătătoare... suntem o naţiune liberă şi independentă şi 120 de ani de la inaugurarea Monumentului Vânătorilor din Ploieşti (12 octombrie 1897), ridicat prin subscripţie publică „în amintirea vitejilor vânători ai Batalionului II din 1877-1878, morţi cu glorie în câmpurile Bulgariei”.

În expoziţie publicul va regăsi ordine şi medalii, fotografii ale unor personalităţi militate din epocă, precum şi documente care fac referire la realizarea şi inaugurarea Monumentului Vânătorilor.
Ziua de 9 mai, în conştiinţa poporului român, are o triplă semnificaţie: Ziua Independenţei de Stat a României (1877), Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial (1945) şi Ziua Europei (1950).
Birou istorie,
Amalia Nicoară