Lansare de carte – „Despre eroii istoriei Poporului Român”

„Copiii noştri... nu vrem să fie o masă inertă, incultă şi obedientă la cheremul altora!”
                                                                                                           Vasile Lupaşc Sfinteş

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită joi, 5 octombrie 2017, ora 18.30, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10, sala Auditorium, la un regal de istorie românească, denumit sugestiv Despre eroii istoriei Poporului Român.

Evenimentul cultural de excepţie constă în lansarea şi prezentarea volumelor, de către autori, istoricii Cristian Moşneanu şi Vasile Lupaşc Sfinteş:
-   “Istorie furată - Întemeierea Țării Românești: Radu Negru Vodă, între legendă, mit și adevăr”.
Autori: Cornel Bîrsan, Cristian Moșneanu, Adrian Anghel;
- “Petru Dimitrie Cercel, gentilomul valah care a fermecat Europa”. Autor Cristian Moşneanu
- “Marea Carte cu Eroi”. Autor Vasile Lupaşc Sfinteş
- “Răstignit între cruci”. Autor Vasile Lupaşc Sfinteș
Invitat special: prof. dr. Leonard Velcescu — istoric de artă și arheolog.
Moderatorul evenimentului: Ionuţ Radu, director al Editurii Librex Publishing.