SIMPOZION

Joi, 14 decembrie 2017, ora 11.00, Muzeul Memorial „Cezar Petrescu” din Buşteni, str. Tudor Vladimirescu nr. 1, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, organizează simpozionul „Cezar Petrescu la ceas aniversar”, prilejuit de sărbătorirea a 50 de ani de la deschidere.
În cadrul evenimentului jubiliar se vor aniversa, de asemenea, 125 de ani de la naşterea scriitorului Cezar Petrescu şi 85 de ani de la apariţia îndrăgitei cărţi pentru copii „Fram, ursul polar”.

Muzeul Memorial „Cezar Petrescu”, a fost inaugurat la 17 decembrie 1967 în casa în care Cezar Petrescu s-a statornicit în anul 1937, a locuit şi a scris până în anul 1960.

„Aici în singurătatea sporită de umbrele răcoroase ale băştinaşilor Carpaţi, străjuit de masivul gigantic denumit OMUL prin numele lui, simbol monumental al preocupărilor sale de fiecare zi, a scris nepieritoare capitole din cronica poporului nostru, respectând cu străşnicie adevărul şi chemând cu pasiune duhul dreptăţii.
INTRAŢI
Veţi găsi prezenţa unui om care v-a iubit...
care a iubit pe toţi oamenii.”
Demostene Botez