EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Sub egida Programului Naţional „România 100 de ani”, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită miercuri, 25 iulie 2018, ora 11.30, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Repere identitare – Costumul popular muntenesc”.

Adevărat tezaur de frumuseţe, expoziţia îşi propune să aducă în faţa publicului vizitator eleganţa şi strălucirea costumului tradiţional din Muntenia, cu precădere specific zonelor etnografice Prahova, Muscel şi Argeş.
În expoziţie, valoarea artistică şi istorică a veşmântului popular muntenesc este completată cu importante documente etnografice: acuarelele pictorilor Carol Popp de Szathmári şi Amedeo Preziosi, care au înfăţişat portul popular românesc din secolul al XIX-lea. Totodată, bogăţia şi originalitatea compoziţiei decorative ce definesc ansamblurile vestimentare prahovene, argeşene şi muscelene sunt prezentate prin intermediul fotografiei etnografice de la sfârşitul veacului al XIX-lea.
Muzeograf, Ioana Constantin