EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Sub egida Programului Naţional „România 100 de ani” şi a Zilei Armatei Române, Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită joi, 25 octombrie 2018, de la ora 11.00, la vernisajul expoziției temporare „Ferdinand I – Întregitorul de neam și țară”, care va avea loc la sediul Muzeului de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 1.

Expoziția aduce în atenția publicului un bogat patrimoniu din perioada Primului Război Mondial și a Marii Uniri: medalii și decorații, arme, cărți originale dedicate familiei regale de la acea vreme, articole din Ziarul „Neamul Românesc”, obiecte de artă decorativă.
Vă așteptăm să retrăim acel moment înălțător când țara noastră, România Mare, a strâns laolaltă românii din toate provinciile sale, datorită luptei neobosite și eroice a ostașilor români.