MATINEU MUZEAL

Sub egida programului național „România, 100 de ani”, Muzeul „Conacul Pană Filipescu” din comuna Filipeştii de Târg nr. 868, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită miercuri, 28 noiembrie 2018, de la ora 10.30, la matineul muzeal „Ziua Națională a României – Centenarul Marii Uniri”.

Invitaţi de onoare la eveniment sunt: doamna Olga Macarie - nepoata mareșalului Constantin Prezan, domnul col.(r.) Constantin Chiper - președintele  Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Prahova și domnul col.(r.) Marin Rotaru - vicepreședintele Asociației Ofițerilor în Rezervă din România, Filiala Prahova.
Publicul prezent la matineul muzeal se va bucura de spectacolul susținut de elevi ai Școlii Gimnaziale Filipeștii de Târg - prof. coordonator Bogdan Ignat, Ansamblul Folcloric „Garofița” Brătășanca - prof. coordonator Constantin Chiru și Grupurile vocale „Tradițional Filipești” și „Anotimpul Fanteziei” Filipeștii de Târg - coordonator Ciprian Miftode.