EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti vă invită joi, 7 martie 2019, ora 11.00, la sediul secţiei sale, Muzeul "Crama 1777", din comuna Valea Călugărească, str. Valea Largă nr. 139A, judeţul Prahova, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare itinerante "Simboluri tradiţionale româneşti în lut".

Rod al unui parteneriat de colaborare între Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi Colegiul de Artă "Carmen Sylva" din Ploieşti, expoziţia valorifică ceramică de patrimoniu şi talentul artistic al elevilor.
Expoziţia îmbină piese de ceramică din diferite zone ale României şi obiecte de ceramică realizate de elevii colegiului menţionat. Elevii au fost invitaţi să realizeze, sub îndrumarea doamnei prof. Liliana Marin, interpretări în lut ale simbolurilor tradiţionale româneşti în creaţie proprie.
Scopul expoziţie este de a readuce în atenţia publicului larg simbolurile folosite de meşterii olari în tot spaţiul identitar popular românesc.

Monica Cîrstea, muzeograf