MEDALION COMEMORATIV

Miercuri, 27 noiembrie 2019, începând cu ora 11.00, la Muzeul de Artă Religioasă din Vălenii de Munte, str. George Enescu nr. 1, va avea loc Medalionul comemorativ „Nicolae Iorga”, organizat la 79 de ani de la moartea istoricului român de Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova.

În cadrul acestui eveniment vor fi rememorate pricipalele momente din viaţa şi activitatea marelui savant, graţie invitaţilor de onoare: prof. univ. dr. Georgeta Filitti, col. dr. Mircea Tănase şi prof. Claudia Lupu.
Filmul documentar „Nicolae Iorga – retrospectiva anului 1919” şi expoziţia temporară „Se întâmpla acum 100 de ani...” vor completa portretul profesorului Nicolae Iorga, un veritabil ambasador al culturii româneşti.
Comemorarea se va încheia cu depuneri de flori la statuia savantului din incinta muzeului.