Ziua Naţională a Culturii Române– 15 ianuarie 2012

Sub egida Consiliului Judeţean Prahova în parteneriat cu Academia Română vineri, 13 ianuarie 2012, ora 10.30 încep manifestările prilejuite de Ziua Naţională a Culturii Române, evenimentul urmând a se desfăşura la Sala Europa a Palatului Administrativ.

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova continuă seria de evenimente dedicate acestei zile, după urmează :

- La Muzeul de istorie din Ploieşti str. Toma Caragiu, nr.10 luni,16 ianuarie 2012, ora 11.00, va avea loc vernisajul expoziţiei temporare «Personalitati culturale în patrimoniul prahovean» , în Foaierul muzeului.
- La Muzeul « Conacul Bellu » din Urlaţi, str. Orzoaia de Sus, nr.2, miercuri, 18 ianuarie 2012, ora 15.00 va avea loc un simpozion « In memoriam Mihai Eminescu ». unde elevi de la Liceul « Brâncoveanu Vodă » din Urlaţi vor susţine momente poetice şi muzicale, alături de trupa Moliendo Cafe.

In ziua de 15 ianuarie 2012 vizitatorii vor avea accesul gratuit în spaţiile expoziţionale.

Birou Istorie,
Amalia Nicoară