Achizitii si donatii din patrimoniul Muzeului Judetean de Istorie si Arheologie Prahova

Expoziţia temporară ”ACHIZIȚII ȘI DONAȚII DIN PATRIMONIUL MUZEULUI JUDEȚEAN DE ISTORIE ȘI ARHEOLOGIE PRAHOVA”, al cărei vernisaj va avea loc vineri 18 mai 2012, ora 12.00, îşi propune să aducă în atenţia publicului vizitator o parte din patrimoniul muzeal format din achiziţii şi donaţii din ultimii trei ani.

Donaţii importante către muzeu au făcut scriitorul şi omul politic Mircea Ionescu Quintus, prof. dr. Georgeta Filitti, prof. dr. Ioan Opriş, doamna Suzana Stere Paleologu, multe din piesele donate regăsindu-se în expoziţia de faţă. Achiziţiile din ultimii trei ani au îmbogăţit colecțiile instituţiei cu obiecte de artă decorativă, de uz casnic, piese și accesorii vestimentare etc.