SESIUNEA NAŢIONALĂ DE COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE "ROLUL MUZEELOR MEMORIALE ÎN MUZEOGRAFIA ROMÂNEASCĂ" A AJUNS ANUL ACESTA LA CEA DE-A VII-A EDIŢIE

Anul acesta se împlinesc 141 ani de la naşterea lui Nicolae Iorga, cu acest prilej, la Complexul muzeal "Nicolae Iorga"din Vălenii de Munte se va desfăşura a VII-a ediţie a Sesiunii naţionale de comunicări ştiinţifice "Rolul muzeelor memoriale în muzeografia românească", organizată sub egida Consiliului Judeţean Prahova, de către Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova în colaborare cu Primăria Vălenii de Munte şi Clubul istoricilor "Nicolae Iorga". Deschiderea sesiunii va avea loc marţi, 5 iunie 2012, la ora 10.00 când primarul oraşului, d-l Mircea Niţu va adresa cuvântul de salut, programul va continua cu prezentarea în plen a lucrărilor d-lui prof. dr. Andrei PIPPIDI, a d-lui eseist Vartan ARACHELIAN şi a d-lui prof. univ. dr. Petre ŢURLEA.

În cadrul acestei sesiuni se va lansa şi cel de-al XII-lea volum al lucrării "Nicolae Iorga. Studii" şi se vor depune flori la statuile profesorului Nicolae Iorga din centrul oraşului şi din curtea muzeului memorial ce-i poartă numele. Timp de trei zile, muzeografi din toată ţara îşi vor susţine lucrăriile şi studiile acasă la marele savant.

Biroul Relaţii publice
Irina Voinescu