Muzeul ”Foișorul Bellu” Urlați

Ultima intrare în muzeu se face la ora 16.30

Bilete online: https://booktes.com/bilet/muzeul-foisorul-bellu-urlati

Șef serviciu: conservator Gabriela Sanda Nicolau

Foișorul, amplasat la intrarea pe domeniul Bellu, face parte din complexul arhitectural, ce datează din secolul al XIX-lea, fiind construit după modelul clopotniței de la Mănăstirea Vărbila. Spațiul generos, rezultat ca urmare a reconstituirii, este compus dintr-un turn pe trei nivele și două căsuțe alipite; primul nivel al turnului este înconjurat pe patru laturi de o prispă străjuită cu stâlpi tăiați din stejar și arcade văruite în alb; ultimul nivel oferind vizitatorilor o spectaculoasă priveliște. În prima căsuță, la parter, se află spațiul destinat expozițiilor temporare, la etaj a fost reconstituit universul fotografic al lui Alexandru Bellu, univers în care principala temă a fost țăranca româncă; în turn este expus mobilier de artă, costume naționale românești și o colecție de icoane pe sticlă.