EXPOZIŢE TEMPORARĂ

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova din Ploiești, str. Toma Caragiu, nr.10, vă invită, din 18 februarie 2021, ora 11.00, să vizitați expoziția temporară „Regina Elisabeta a României – 105 ani de la trecerea în eternitate”.
Expoziția, prilejuită de comemorarea a 105 ani de la dispariția reginei Elisabeta, este rodul unui parteneriat de colaborare între Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și Colegiul de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești.
Scopul expoziției este de a ne aminti de cea care a fost prima regină a României. Expoziția „Regina Elisabeta a României – 105 ani de la trecerea în eternitate” valorifică patrimoniul muzeului – fotografii, medalii, publicații, scrisori și talentul tinerilor artiști, prin minunatele lucrări realizate în diferite tehnici.
Vă așteptăm cu drag!
Muzeograf Monica Cîrstea