Expozitie temporara

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă așteaptă marți, 25 martie 2014, ora 12.00, la sediul său din Ploiești, strada Toma Caragiu, nr. 10, să participați la vernisajul expoziției temporare „Arme de foc din colecții muzeale”, organizată în colaborare cu Muzeul Național Bran.

Această expoziție reprezintă o continuare a ciclului de manifestări culturale pe această temă, început în anul 2012, cu vernisajul expoziției „Arme albe în colecții muzeale”, care s-a bucurat de un real succes în rândul vizitatorilor. Ea aduce în atenția publicului o scurtă istorie a evoluției armelor de foc, prin expunerea unei colecții comune, care cuprinde piese deosebite, din diferite zone geografice și perioade istorice.

Sunt expuse și câteva arme deosebit de valoroase, parte dintre ele bogat ornamentate cu intarsii de aur, argint, sidef și chiar cu sculpturi în os.

Expoziția va putea fi vizitată până la data de 24 septembrie 2014, de marţi până duminică între orele 9.00- 17.00.