Joi, 15 mai 2014, ora 17.00 - Expoziţie temporară

"Haina îl face pe om. Şase secole de istorie vestimentară"

Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR) vernisează expoziţia temporară "Haina îl face pe om. Şase secole de istorie vestimentară", joi, 15 mai 2014, începând cu ora 17.00, la sediul muzeului, din Calea Victoriei nr. 12, Bucureşti.

Expoziţia este organizată în parteneriat cu:
Muzeul Militar Naţional "Regele Ferdinand I", Bucureşti,
Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova,
Complexul Muzeal Naţional "Moldova" Iaşi,
Muzeul Bucovinei, Suceava şi
Complexul Muzeal Naţional "Curtea Domnească" Târgovişte

Expoziția temporară “Haina îl face pe om. Şase secole de istorie vestimentară” propune o incursiune în istoria vestimentară a spațiului românesc, în perioada cuprinsă între secolele XV – XX. În cadrul acesteia vor fi prezentate veșminte laice și ecleziastice, costume, uniforme, dar și accesorii purtate de anumite catogorii sociale – nobilime, cler, negustori, diplomați, militari, funcționari, oameni de cultură și știință, artiști de renume, dar și simple doamne cochete și “gentelmani” din vremuri trecute.