Ateliere interactive - „Joc şi jocuri la muzeu”

România, alături de alte aproximativ 50 de state, sărbătoreşte, în fiecare an, Ziua Internaţională a Copilului la data de 1 iunie. Cu ocazia acestei zile, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10 invită copiii la atelierele interactive „Joc şi jocuri la muzeu”, care se vor desfăşura marţi, 1 iunie 2021, între orele 10.00 – 12.00, în aer liber.
Cei mici, şi nu numai, vor descoperi jucării din lemn, dar şi cum acestea prind viaţă din mâinile meşterului Petre Ghiţeanu, fost profesor de desen. Am pregătit, de asemenea, ateliere de dezvoltare personală, care sperăm să-i provoace pe elevi să comunice, dar, mai ales, să-şi împărtăşească emoţiile.
Pentru a putea desfăşura în condiţii optime atelierele, înscrierile se vor face la telefon 0745366219, numărul participanţilor fiind de maxim 15, vârsta minimă fiind de 6 ani.
Birou istorie,
Amalia Nicoară