EXPOZIŢE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova în parteneriat cu Colegiul Naţional „Ion Luca Caragiale” Ploieşti vă invită joi, 3 iunie 2021, ora 11.00 la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10, la vernisajul micro-expoziţiei „Ilustraţii din cuvinte – expoziţie de caligrafie”, ediţia a VI-a. Scopul expoziţiei este de a readuce în atenţia publicului larg Caligrafia – arta de a scrie frumos de mână, într-un secol XXI în care această artă a fost înlocuită de către noile tehnologii informaţionale.

Expoziţia prezintă lucrările elevilor din clasele: a IX-a B, a IX-a E, a IX-a G, a IX-a H, a IX-a I, a X-a E, a XI-a A, a XI-a C, a XI-a D, a XI-a J, a XII-a C, a XII-a E şi a XII-a G ai colegiului amintit, participanţi în cadrul proiectului educaţional „Caligrafia – arta scrisului”, coordonat de d-na prof. dr. Elena Butunoi şi muzeograf Monica Cîrstea.

Vă aşteptăm cu drag!