JUBILEUM – MUZEUL „CASA DOMNEASCĂ” BREBU

Sub egida Consiliului Judeţean Prahova, Muzeul „Casa Domnească” Brebu, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită vineri, 10 septembrie 2021, ora 11.00, la sediul său din comuna Brebu, judeţul Prahova să participaţi la JUBILEUM – MUZEUL „CASA DOMNEASCĂ” BREBU – TRECUT, PREZENT ŞI VIITOR, eveniment prilejuit de împlinirea a 50 de ani de la inaugurare.

Programul evenimentului:
♦ Cuvânt de deschidere: - muzeograf coordonator Răzvan Radu
♦ Alocuţiuni: - dr. Bogdan Ciupercă - reprezentant al Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova
- Primarul comunei Brebu - dr. ing. Adrian Gheorghe Ungureanu
♦ Prof. Elena Oprea - „Profesorul Nicolae Simache - ctitorul muzeelor prahovene.
Părintele meu spiritual”
♦ Moment poetic susţinut de elevi ai Şcolii Gimnaziale „Matei Basarab” Brebu,
coordonaţi de prof. Simona Lupoiu - disciplina istorie
♦ Moment muzical - orgă, susţinut de Lupu Fabian
♦ Depuneri de flori la busturile voievozilor Matei Basarab (1632-1654) şi
Constantin Brâncoveanu (1688-1714)
♦ Vernisajul expoziţiei temporare „Nicolae Iorga - O viaţă de om aşa cum a fost”
- prezintă muzeograf Claudia Giannotti, şef secţie Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte
♦ Participă elevii clasei a IV-a de la Şcoala Gimnazială „Matei Basarab” Brebu,
coordonaţi de p.i.p. Daniela Hodoiu.

Muzeul „Casa Domnească” Brebu, unul dintre cele mai importante monumente istorice din secolul al XVII-lea din județul Prahova, ctitorie a voievozilor Matei Basarab (1632-1654) şi Constantin Brâncoveanu (1688-1714), a fost inaugurat la 12 septembrie 1971 la iniţiativa şi în prezenţa părintelui muzeografiei prahovene - profesorul Nicolae Simache.
În prezent, muzeul deține o valoroasă expoziție permanentă de artă și istorie, care cuprinde tipărituri laice și ecleziastice reprezentative pentru cultura Țării Românești din secolul al XVII-lea: „Îndreptarea Legii” – Târgoviște, 1652; „Biblia” de la București, 1688, tipărită de frații Radu și Șerban Greceanu; prima biblie în limba română cu caractere chirilice, tipărită la mânăstirea Snagov etc.