SERATĂ MUZEALĂ

Vineri, 5 decembrie 2014, orele 16.00, colectivul Muzeului Ceasului ”Nicolae Simache” Ploiești, organizează serata muzeală ”Sfântul Nicolae în spiritualitatea românească. Amintiri despre Nicolae Simache, călător la Constantinopol. Concert de colinde”.

Manifestarea cu o tematică adecvată zilei de Sfântul Nicolae își propune omagierea patronului spiritual al muzeului, profesorul Nicolae Simache, prin recompunerea atmosferei în care acesta își serba ziua onomastică, în fiecare an, înconjurat de prieteni și colegi. Semnificația deosebită a numelui fondatorului Muzeului Ceasului va fi mai bine înțeleasă și cunoscută prin expunerea susținută de preotul Silviu Neacșu din cadrul Protoeriei Ploiești.
Personalitatea profesorului Nicolae Simache va fi evocată de distinsa profesoară Olga Petrescu, care i-a fost prietenă și colegă. Videoproiecția DVD-ului ”Constantinopol – vechiul oraș al sultanilor și împăraților” va oferi participanților prilejul admirării celebrelor monumente romane, bizantine și otomane ale orașului, vizitate de Nicolae Simache în anul 1932.
Manifestarea se va încheia cu un concert susținut de Grupul vocal ”Artist” al clubului omonim, coordonat de prof. Roxana Furtună, grupul școlar al Școlii Chițorani, coordonat de prof. Paula Vaida și grupul școlar ”Mugurașii”, coordonat de înv. Marcela Enache, ziua de Sfântul Nicolae constituind un început al sărbătorilor de iarnă. Colindătorii vor primi, după datină, daruri oferite de organizatori cu spijinul S.C. Tymbark Maspex România S.R.L.