ZIUA CULTURII NAŢIONALE

Continuând o frumoasă tradiție, Joi, 15 Ianuarie a.c., ora 11.15 la Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” va avea loc o manifestare omagială prilejuită de aniversarea Zilei Culturii Naționale.
Despre semnificația evenimentului va vorbi dr. Al.I.Bădulescu care va aborda și o temă puțin cunoscută, „Creația eminesciană în universul muzicii românești”.
Programul va cuprinde și un recital vocal-instrumental. Își dau concursul soliști de la clasa de canto a Colegiului de Artă „Carmen Sylva” din Ploiești, mezzosoprana Cristina Trandafir, soprana Denisa Iamandi - cls. a VI-a, Școala „Sf.Vasile” Ploiești și prof. Nelu Stan.
Vor fi audiate pagini celebre din Fonoteca de aur și discografia românească: Mihail Sadoveanu și George Vraca precum și ciclul „Patru Madrigale” pe versuri de Mihai Eminescu, compozitor Paul Constantinescu.
Manifestarea se va încheia cu splendida creație „Eminescu, Eminescu”, versuri Grigore Vieru, muzica Doina și Aldea Teodorovici.