MATINEU MUZEAL

Muzeul Memorial ”Constantin și Ion Stere”, din Parcul ”Constantin Stere” Bucov, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează luni, 28 martie 2016, ora 10.00, matineul muzeal ”Basarabia – anotimpul unirii”
Manifestarea este organizată cu prilejul împlinirii a 98 de ani de la Unirea Basarabiei cu România, eveniment de o importanță majoră pentru poporul român.

Programul va cuprinde:
Ora 10,00 Parcul ”Constantin Stere” Bucov
Depuneri de flori la statuile de pe Aleea Scriitorilor
Muzeul Memorial ”Constantin și Ion Stere” Bucov
Matineu muzeal:
Depunere de flori la statuia lui Constantin Stere din curtea muzeului
Prelegeri susținute de Adam Daniel - președintele Ligii Studenților Basarabeni din Ploiești, prof. Mihaela Brăslașu, prof. Polin Zorilă
Moment artistic susținut de grupul folcloric ”Mugur de fluier” de la Școala Gimnazială ”Constantin Stere” Bucov – structura Chițorani
Vizionarea filmului documentar ”Moldova lui Stere”
Expoziție de desene cu tema ”Constantin Stere și Basarabia”
Vor participa oficialități locale, elevi și cadre didactice de la Școala Gimnazială ”Constantin Stere” Bucov.