MUZEUL DIN STRADA

În ziua de 20.04.2016, ora 9.30 la Muzeul Memorial "Nicolae Iorga" din Vălenii de Munte va avea loc vernisajul expoziţiei în aer liber "Marele Război. Neutralitatea", din cadrul proiectului "Muzeul din stradă".
Expoziţia va putea fi vizionată până pe data de 30 iunie 2016 şi se adresează publicului larg, indiferent de vârstă, având un puternic impact emoţional.
Materialul prezentat ilustrează contextul european în care s-au desfăşurat primii doi ani ai războiului dar şi starea de spirit a naţiei române din acele timpuri.

Privitorii vor recunoaşte în imagini personalităţi istorice şi vor descoperi informaţii inedite referitoare la momentele de cumpănă traversate de poporul român alături de popoarele europene implicate în război.
Cu ocazia acestei expoziţii dorim să amintim publicului o perioadă zbuciumată din istoria umanităţii din care nu au lipsit actele de eroism şi patriotismul pe scena tragică europeană, cutremurată de durere şi sacrificiu.
Muzeograf Claudia Giannotti