18 MAI 2016 - ZIUA INTERNAŢIONALĂ A MUZEELOR

Ziua Internaţională a Muzeelor este sărbătorită la nivel internaţional la data de 18 mai, începând cu anul 1977.
Ajuns la cea de-a XXXIX-a ediţie programul cultural încearcă să atragă atenţia publicului asupra rolului pe care îl joacă muzeele în societatea contemporană, tema de anul acesta fiind „Muzeele şi Peisajul Cultural”.
Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, împreună cu secţiile sale din Ploieşti şi judeţ, a pregătit o serie de evenimente la care publicul este invitat să participe în data de 18 mai 2016, în intervalul orar 9.00 – 17.00, în mod gratuit, după urmează:
În Ploiești:
Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10
Ora 10.00 – matineu muzeal „Influenţa institiţiilor muzeale asupra comunităţii”
Muzeul memorial „Nichita Stănescu”, Ploieşti, str. Nichita Stănescu, nr.1
Ora 10.00 - vizitarea expoziţiei temporare „Din colecţia de medalii a poetului Nichita Stănescu”.
Muzeul „I. L. Caragiale”, Ploieşti, str. Kutuzov, nr. 1
Ora 11.00 – matineu muzeal „Influenţa artei dramatice a lui I. L. Caragiale în viaţa comunităţii”.
Muzeul „Casa de târgoveţ secolele XVIII-XIX” Ploieşti, str. Democraţiei, nr. 2
Ora 11.30 – matineu muzeal „Muzeul Prahovei – punte între generaţii”.
Muzeul memorial „Paul Constantinescu”, Ploieşti, str. Nicolae Bălcescu. Nr.15
Ora 17.00 – recital vocal instrumental „Voci de primăvară”.

În judeţ:
Muzeul „Crama 1777” Valea Calugareasca
Ora 10.00 colocviu „Convenţia europeană a peisajului cultural – judeţul Prahova”.
Complexul muzeal „Nicoale Iorga” Vălenii de Munte, str. George Enescu, nr.3
Ora 10.00 matineu muzeal „Muzeul în peisajul cultural  - educaţie şi emancipare”.
Muzeul memorial „Constantin şi Ion Stere” Bucov
Ora 11.00 – vernisarea expoziţiei temporare „Amintiri în alb şi negru”
Muzeul memorial „Cezar Petrescu” Buşteni, str. Tudor Vladimirescu, nr. 1
Ora 11.00 – matineu muzeal „Arta plastică în colecţia lui Cezar Petrescu”.
Muzeul sătesc Sângeru
Ora 11.00 - Matineu muzeal „Muzeele prahovene şi influenţa lor asupra comunităţii locale”.
Muzeul „Casa Domnească” Brebu
Ora 12.00 matineu muzeal „Patrimoniul cultural medieval românesc în context european”.
Muzeul „Conacul şi Foişorul Bellu” Urlaţi, str. Orzoaia de Sus, nr. 12
Ora 13.30 – matineu muzeal – „Muzeul astăzi în peisajul cultural”.