OMAGIU LUI ION LUCA CARAGIALE

Muzeul ,,Ion Luca Caragiale” din Ploiești, str. Kutuzov nr. 1, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie și Arheologie Prahova, invitã iubitorii de culturã și dramaturgie, miercuri, 22 iunie 2016, ora 10.00, la activitatea cultural-educativã ,,Omagiu lui I.L.Caragiale”.

La împlinirea a 104 ani de la trecerea în eternitate a genialului scriitor, tinerii care vor da viaţã personajelor caragialiene, elevi ai Școlii Gimnaziale ,,Radu Tudoran” Blejoi și ai Școlii Gimnaziale din comuna Apostolache, vor evolua într-o paradã a costumelor de epocã din incinta Muzeului ,,I.L.Caragiale”, cãtre bustul scriitorului din apropierea Muzeului Ceasului ,,Nicolae Simache”, unde vor juca într-un spectacol de teatru. Ana Raicu, elevã a Colegiului de Artã ,,Carmen Sylva”, din Ploiești va susţine un recital la vioarã, iar elevi de la Școala Gimnazialã ,,Andrei Rãdulescu” Chiojdeanca vor interpreta cântece populare. În semn de omagiu, tinerii vor depune buchete de flori la busturile scriitorului, urmând apoi sã viziteze Muzeul Ceasului ,,Nicolae Simache”.