SERATĂ MUZEALĂ

Muzeul ,,Conacul Bellu” din Urlaţi, str. Orzoaia de Sus, nr. 12, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie și Arheologie Prahova, în colaborare cu Asociaţia Folkloriamo M. din Rovigo, Italia organizeazã luni, 31 octombrie 2016, ora 15.00 serata muzealã ,,Toamna amintirilor”.

Manifestarea rememoreazã viaţa la conac a familiei Bellu, pagini din evoluţia culturalã a urbei Urlaţi și a locuitorilor acesteia.
Tinerii invitaţi, elevi ai Cenaclului ,,Pe urmele lui Orfeu” -Liceul ,,Constantin Brâncoveanu Vodã”, Urlaţi și ai Ansamblului ,,Slãnicul” -Casa de Culturã, Slãnic, alãturi de invitaţii surprizã ai Asociaţiei Folkloriamo M. din Rovigo vor încânta publicul cu momente poetice, muzicale și artistice tradiţionale.