27 MARTIE - UNIREA BASARABIEI CU ROMÂNIA

Sub egida Consiliului Judeţean Prahova, în cadrul Programului Naţional „România 100”, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova - Muzeul Memorial „Constantin şi Ion Stere” Bucov şi Administraţia Parcului Memorial „Constantin Stere” Ploieşti vă invită luni, 27 martie 2017, începând cu ora 10.30, în Parcul Memorial „Constantin Stere” din comuna Bucov la manifestările culturale prilejuite de aniversarea a 99 de ani de la Unirea Basarabiei cu România. Dedicate promovării identităţii naţionale, valorilor tradiţionale şi spiritualităţii româneşti, promotorilor şi eroilor unităţii naţionale, manifestările se derulează pe Aleea Scriitorilor şi la muzeul memorial patronat spiritual de patriotul Constantin Stere.