Expoziția Mâini dibace de adolescent ( Măști populare și colaje)

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova găzduiește miercuri, 5 decembrie 2012, expoziția Mâini dibace de adolescent ( Măști populare și colaje). Expoziția face parte din proiectul Univers de adolescent - tradiție și modernitate, al cărui obiectiv este cumoașterea și valorificarea tradițiilor și obiceiurilor românești prin respectarea, practicarea și transmiterea lor generației actuale și viitoare. Vernisajul va avea loc în foaierul muzeului din Ploiești, strada Toma Caragiu, nr. 10, începând cu ora 10.00, iar intrarea este liberă.

Program:
9.30-10.00 - Primirea invitaților
10.00 - Vernisajul expoziției de măști populare și colaje confecționate manual de elevi din clase de gimnaziu și liceu
10.30-11.30 – Spectacol de colinde și dansuri populare, oferit de Palatul Copiilor Ploiești
11.40-12.30 – Festivitatea de premiere

Irina Voinescu - referent Relații publice