31 august 2013 – Ziua Limbii Române

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova în colaborare cu Muzeul memorial „Constantin şi Ion Stere” din Bucov organizează sâmbătă, 31 august 2013, ora 11.00 o amplă manifestare dedicată Zilei Limbii Române sub deviza „Odă limbii române”. Pentru a marca importanţa acestei zile pentru comunitatea culturală prahoveană am stabilit ca punct de desfăşurare Aleea Scriitorilor din Parcul „Constantin Stere” din Bucov.

Pe lângă alocuţiunile rostite de oficialităţi,o astfel de zi şi-ar fi pierdut din strălucire dacă oameni ce îşi pun talentul în slujba cuvintelor nu ar fi fost alături de noi.

Astfel actori ai Teatrului „Toma Caragiu” din Ploieşti vor susţine momente poetice din lirica românească, cea care a demonstrat de-a lungul timpului importanţa limbii materne în toate stările noastre sufleteşti, dar şi de luptă naţională.