EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Ceasului „Nicolae Simache” din Ploieşti, str. Nicolae Simache nr. 1 - secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova - vă invită în perioada 12 aprilie – 14 mai 2021 să vizitaţi expoziţia temporară „Fumuri de altădată”. Vernisajul acesteia se va desfăşura online, luni, 12 aprilie 2021, ora 12.00, pe pagina de facebook Nicolae Simache (Muzeul Ceasului).
Expoziţia aduce în atenția publicului vizitator, o mică parte a colecţiei de pipe, portţigarete și brichete a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova. Piesele, datate în secolele al XVIII-lea – al XIX-lea, sunt realizate din lemn de diferite esenţe, spumă de mare, ceramică, os, cu măiestrie îmbinate cu fildeş, chihlimbar și argint. În expoziţie se vor regăsi şi piese cu valoare memorială, ce au aparținut unor personalităţi precum poetul Vasile Alecsandri, pictorul Nicolae Grigorescu sau compozitorul și pianistul Theodor Rogalski.