EXPOZIŢE TEMPORARĂ

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă invită luni, 7 iunie 2021, ora 11.00 la sediul său din Ploiești, str. Toma Caragiu, nr.10, la vernisajul expoziției temporare „Expoziția Generală Română din 1906. 115 ani de la organizare”.

Expoziția Generală Română a fost organizată cu prilejul împlinirii a 40 de ani de la urcarea pe tron a lui Carol I, a 25 de ani de la proclamarea Regatului României și a 1800 de ani de la cucerirea Daciei de împăratul Traian. Menirea expoziției jubiliare naționale a fost să prezinte românilor, dar și Europei trecutul istoric al românilor și progresele României în plan economic, politic, militar și cultural, de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea.
Expoziția, prilejuită de împlinirea a 115 ani de la deschiderea primei expoziții naționale, valorifică din patrimoniul muzeului – fotografii, cărți poștale și medalii.
Vă așteptăm cu drag!
muzeograf Monica Cîrstea