ZILELE EUROPENE ALE ARHEOLOGIEI - 2021

În perioada 18 - 20 iunie se desfăşoară Zilele Europene ale Arheologiei.
Prima ediție a avut loc în anul 2010 la inițiativa Ministerului Culturii din Franța și sub coordonarea Institutului Național de Cercetări Arheologice Preventive (L’Institut national de recherches archéologiques préventives – INRAP). Sărbătoarea anuală a arheologiei s-a extins treptat, ajungând, în 2019, în alte 17 țări europene (Austria, Belgia, Republica Cehă, Estonia, Germania, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, Republica Irlanda, Slovenia, Slovacia, Spania, Elveția, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord), iar din 2020 marcăm Ziua Europeană a Arheologiei și în România.

Cu această ocazie, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă prezintă două filme dedicate cercetărilor arheologice din Prahova:
„Pagini din istoria arheologiei prahovene”

„Zece ani de cercetare arheologică la Urlați”