ANUNŢ

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova a fost acceptat să participe la proiectul „Digitraining, Digital and Audiovisual Capacity Building for Accesible Heritage”, care se va desfășura în perioada 22.06 – 30.08.2021, și are ca obiectiv instruirea participanților în tehnologii digitale și audiovizuale precum și management digital.

Proiectul „Digitraining, Digital and Audiovisual Capacity Building for Accesible Heritage” este finanțat de Comisia Europeană sub programul Europa Creativă și este implementat de un consorțiu condus de Foundation for Research and Technology – Hellas (FORTH) cu sediul în Grecia. Consorțiul este compus din cea mai mare organizație privată nonprofit dedicată cercetării și tehnologiei din Franța, ARMINES, din specialiștii în inovare INOVA+, din Portugalia, și liderul în producția de realitate virtuală și augmentată pentru patrimoniul cultural, Khora, din Danemarca. Consorțiul este completat de două organizații ce furnizează expertiză în domeniul european cultural și creativ, Culture and Media Agency Europe aisbl (CUMEDIAE), din Belgia, și C-FACTOR, din Franța.