Concursul Naţional de Interpretare şi Creaţie Muzicală "Paul Constantinescu", ediţia a XXVI-a, Ploieşti, 3-6 decembrie 2021

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secția sa Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” din Ploiești organizează online cea de-a XXVI-a ediție a Concursului Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu” în perioada 3-6 decembrie a.c. Concursul este deschis celor mai talentați elevi și studenți de la liceele, colegiile, universitățile și facultățile de muzică din România, fiind structurat pe cinci secțiuni: pian, vioară, violoncel, canto și compoziție muzicală.
Vă invităm să vizionați evoluția concurenților la următoarele secții:

Gala laureaților va avea loc în format fizic, duminică 5 decembrie 2021, ora 11.00 în sala „Ion Baciu” a Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești.

Juriile de specialitate ale celor cinci secțiuni ale concursului sunt alcătuite din prestigioase personalități ale vieții muzicale românești, reprezentanți ai Universității Naționale de Muzică București: dr.Ilinca Dumitrescu (președinte secția pian), prof.univ.dr.Gabriel Croitoru (președinte secția vioară), prof.univ.dr.Silvia Voinea (președinte secția canto), prof.univ.dr.Marin Cazacu (președinte secția violoncel) și prof.univ.dr.Dan Buciu (președinte secția compoziție).
Urăm succes tuturor participanților.

Mihaela Ștefănescu
Conservator-coordonator ,
Muzeul Memorial „Paul Constantinescu”