Ateliere de Paşte la Muzeul de Istorie din Ploieşti

După doi ani în care accesul în muzee a fost limitat sau oprit, în unele cazuri, Muzeul de Istorie – Biroul Istorie, invită cadrele didactice, respectiv elevii, la vizite interactive asistate de ghid, precum şi la ateliere de creaţie, dedicate sărbătorilor de primăvară şi Paştelui.
Propunerile noastre se adresează atât celor de vârstă preşcolară - şcolară, cât şi celor de vârstă liceală. De asemenea, atelierele practice îmbină distracția cu educația și sunt concepute pentru copiii cu imaginație și curiozitate ( ex. pictură, desen, decupaje și jocuri ).
Activităţile, ce se vor derula în perioada 4-14 aprilie 2022, se pot desfăşura atât în spaţiile muzeale, (taxa - 6 lei/modul/lectie si 8 lei/ modul/atelier), cât şi la sediul unităţii de învăţământ (taxa - 10 lei/modul), materialele necesare în cadrul atelierelor practice, fiind puse la dispoziţie de instituţia noastră.
Informaţii şi programări la telefon 0745366219, persoana de contact Amalia Nicoară.
Şef Birou Istorie,
Amalia Nicoară