EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, vă invită luni, 15 august 2022, începând cu ora 18.00, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Universitatea Populară de Vară în timpul lui Nicolae Iorga”.

Prin intermediul colecţiei de cărţi poştale a domnului ing. Mihai Chiroiu, expoziţia prezintă începuturile Universităţii de Vară despre care Nicolae Iorga spunea:
„Am deschis aceste cursuri de vară cu scopul dublu de a trezi sufletul românesc de pretutindeni și de a schimba prin acest suflet chiar formele de stat în care trăia poporul nostru… Am fost un luptător pentru împlinirea granițelor, dar și pentru ridicarea sufletească a claselor oropsite.”
Vă aşteptăm!