EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10, vă invită miercuri, 12 octombrie 2022, ora 10.00, la vernisajul expoziţiei temporare „125 de ani de la Inaugurarea Monumentului Vânătorilor”. Proiectul expoziţional este rodul unui parteneriat de colaborare între Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi Colegiului de Artă Carmen Sylva”, Ploieşti.

Aniversarea a 125 de ani de la Inaugurarea Monumentului Vânătorilor, unul dintre simbolurile oraşului Ploieşti, mărturie peste veacuri a eroismului ostaşilor prahoveni în războiul pentru obţinerea independenţei României, reprezintă scopul expoziţiei.
Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova prin această expoziţie valorifică din bogatul său patrimoniu Cărţi Poştale ce înfăţişează Monumentul Vânătorilor în diferite perioade de timp şi medalii. Expoziţia îmbină piese de patrimoniu şi interpretări ale monumentului realizate de tinerii artişti ai colegiului în diferite tehnici.
Vor expune elevi din clasele a VI-a B, a VII-a B, a IX-a B, a X-a B, a XI-B, a XII-a B şi a XII-a C ai Colegiului de Artă Carmen Sylva”, Ploieşti, din clasele profesorilor Liliana Marin, Adriana Brăileanu, Georgiana Tudor, Mădălina Gheorghe-Tănase, şi Alexandru Leu.

Vă aşteptăm cu drag!
Monica Cîrstea, muzeograf