Festivalul "Paul Constantinescu"

Voci şi instrumentişti de mare valoare la FESTIVLUL INTERNAŢIONAL "PAUL CONSTANTINESCU", PLOIEŞTI, (25-29 APRILIE)
????Iubitorii muzicii clasice sunt aşteptaţi la un eveniment, în premieră, ce va fi organizat la Ploieşti, în perioada 25-29 aprilie 2023: FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „PAUL CONSTANTINESCU“.
????Ediţia inaugurală face parte din activităţile cultural-artistice, incluse în Proiectul „Restaurarea, revitalizarea și punerea în valoare a obiectivului Casa compozitorului Paul Constantinescu, Ploiești”, finanţat prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA
✍️Proiectul cuprinde atât partea de consolidare, reabilitare și modernizare, cât și componenta de revitalizare a obiectivului de patrimoniu. Pentru atingerea obiectivelor Mecanismului Financiar al Spațiului Economic European (MFSEE), Programului RO-CULTURA, dar și pentru realizarea indicatorilor de Program dedicați, Consiliul Judeţean, alături de partenerii din România (Fundația Culturală ”Remember Enescu”) și Norvegia (International Voice of Justice - Europe), va implementa un plan de valorificare a patrimoniului cultural prin organizarea de activități de educație culturală și artistică. Unul dintre ele este Concursul „Paul Constantinescu” (prima ediție a fost organizată în 2021), iar altul este Festivalul Internațional ”Paul Constantinescu“, care debutează în acest an.
????????Numele care vor concerta şi progrmul spectacolelor îl aveţi înafişul ataşat postării!
????Valoarea totală a investiției: 13.217.754,16 lei (valoarea eligibilă - 9.746.373,32 lei)
????Durata proiectului: 36 luni de implementare, dintre care 16 luni de execuție a lucrării.
????Data finalizării proiectului: septembrie 2023.
❗Vom reveni cu detalii despre eveniment!