Proiect educaţional

Elevii Colegiului Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești, participanți la proiectul educațional „Caligrafia - arta scrisului”, au primit din partea Muzeului Judeţean de Istorie și Arheologie Prahova provocarea de a-și exprima gândurile și trăirile despre situația pe care o traversează zilele acestea lumea întreagă și implicit țara noastră. Mesajele lor, spuse din suflete inocente de copii, ce trăiesc alături de familiile lor autoizolarea socială, ne încurajează să avem răbdare că totul va fi bine și că statul în casă în aceste momente este benefic pentru protecția noastră și a celor pe care îi iubim. De asemenea copiii ne îndeamnă să ne facem viața mai frumoasă alături de cei dragi, să privim această perioadă ca un moment în care avem timp de noi, să fim responsabili și că uniți vom reuși! Mulțumiri tuturor elevilor și d-nei prof. Elena Butunoi, coordonatoarea proiectului „Caligrafia - arta scrisului”!

Vizionare plăcută!

Muzeograf Monica Cîrstea