CONCERT-SPECTACOL EXTRAORDINAR

Continuând o frumoasă tradiţie, Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” – secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova – organizează în colaborare cu Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploieşti, duminică, 5 martie 2017, ora 11.00, în sala de concerte „Ion Baciu” a filarmonicii, concertul-spectacol extraordinar GALA-VOCILE CONCURSULUI NAŢIONAL “PAUL CONSTANTINESCU”, ediţia a III-a, manifestare dedicată Zilei Internaţionale a Femeii.

Participă tineri interpreţi-laureaţi ai Concursului Naţional Paul Constantinescu” – ediţia XXII-2016 – secţia canto. Programul va cuprinde: arii, lieduri, duete celebre din marele repertoriu liric universal, clasic şi contemporan, precum şi vizionarea primului act din excepţionala Operetă Voievodul ţiganilor” de J. Strauss.
La pian: prof.univ.dr. Crimhilda Cristescu, conf.univ.dr. Andreiana Roşca, Cornelia Cuteanu şi Constantin Petrovici. Regia artistică: Anda Tăbăcaru, de la Opera Naţională Bucureşti.
Coordonare şi prezentare program: soprana Silvia Voinea – prof.univ.dr. Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, prof. dr. Al. I. Bădulescu şi dr. Cristina Lascu – regizor TVR.
INTRAREA LIBERĂ